Приемане на Културен календар, на Програма за развитие на читалищната дейност и Програма за развитие на детско-юношеския, ученическия и масов спорт, са сред точките в дневния ред на днешното заседание на Общинския съвет в Джебел. Това става известно от публикуваната на интернет страницата на общината покана за заседанието.
Общинският съвет в Садово ще коригира бюджета на общината като пренасочи неизразходвани средства от капиталовата програма към други обекти. Точката е единствена на предстоящото заседание и е внесена от кмета Димитър Здравков. Дневният ред е публикуван на интернет страницата на администрацията.
Предлага се с останалите неизразходвани средства от обекти на целевата субсидия за капиталови разходи за 2024 г. да бъдат финансирани четири нови дейности - изграждане на детска площадка в село Катуница за 9048 лв., основен ремонт на читалището в село Поповица за 58 473 лв. и закупуване на три лаптопа и климатик за общинската администрация на обща стойност 10 500 лв.
Общинските съветници на Добрич приеха изменение в решение от предходно заседание за промяна в Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определяне на размера на местни данъци на територията на Община Добрич, с която се увеличават данъците върху жилища и автомобили, както и лицензите на таксиметровия транспорт на територията на общината. Това се случи по време на редовно заседание днес.
Повторното гласуване на докладната и отпадане на един параграф от нея се наложи, защото решението бе върнато от областния управител на Добрич Румен Русев, тъй като според него липсва икономическа обосновка за предложените промени.
В мотивите към предложението за изменение на наредбата бе посочено, че местните данъци формират една значителна част от бюджета на общината за местни дейности. Този значителен дял означава, че събирането в пълен размер и в срок на задълженията на да
Върховният административен съд (ВАС) остави без уважение искането на Сдружение „Асоциация на индустриалния капитал в България“ за спиране по реда на чл.190 от Административнопроцесуалния кодекс на действието на Постановление № 359 от 23 октомври т.г. на Министерския съвет, с което се определя размерът на минималната работна заплата за страната, обн., ДВ, бр. 90 от 25.10.2024 г. Това съобщават от ВАС.
В постановлението на Министерския съвет - чл.1 ал.1, се определя от 1 януари догодина размерът на минималното възнаграждение за страната да бъде 1077 лв., а минималната часова работна заплата – 6,49 лв., при нормална продължителност на работното време от осем часа и при петдневна работна седмица.
Върховните магистрати приемат, че вредите, които ще настъпят за членовете на асоциацията от прилагането на подзаконовия нормативен акт, не могат да бъдат про
Отново не бе избран председател на Народното събрание и при петия опит.
На балотаж отново бяха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян - ГЕРБ-СДС.
Кандидатът на „Има такъв народ“ Силви Кирилов, който председателства първото заседание като най-възрастния народен представител, получи 101 гласа "за", 99 народни представители бяха "против", а 37 се въздържаха.
Рая Назарян, издигната от ГЕРБ-СДС беше подкрепена от 68 депутати, 150 - "против", 20 се въздържаха.
Тази първа година от управлението на общината мога да я определя с незадоволителна оценка за работата на кмета и администрацията. Това каза на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч общинският съветник от групата на ГЕРБ – СДС Георги Митев. Отчет за работата им в Общинския съвет и оценка на управлението през първата година от мандата на кмета Страцимир Петков дадоха от името на групата на ГЕРБ – СДС в Общинския съвет съветниците Валентина Недялкова, Георги Терзийски Адриана Младенова и Георги Митев.
Председателят на групата Валентина Недялкова заяви, че подкрепата от многобройни политически субекти, която е получил в началото на мандата си Петков, постепенно намалява. "Бяха показани жълти и червени картони", посочи тя.
"Малко по малко коалиционните партньори в своя изказ бяха доста резервирани по отношение на управленските решения", добави Недял
То включва общо седем точки, като последната от тях е „Предложение за отпускане на еднократни безвъзмездни финансови помощи от общинския бюджет в полза на физически лица, за посрещане на част от разходите по лечението“.
И на това заседание ще бъде гласувана промяна на разчета на финансиране на капиталови разходи за 2024 г.
Две от точките са свързани с провеждане на публичен търг с явно наддаване за отдаване под наем на част от имот публична общинска собственост, както и определяне на пазарна оценка на движима вещ общинска собственост.
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие са получени в областната пожарна в Хасково до ранния следобед днес, съобщиха от Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението". Най-много - 10, са те в областния център.
В повечето случаи става дума за паднали дървета и клони, откъртена мазилка и скъсани жици. С материални щети е само един случай в Хасково, при който паднало дърво е счупило задното панорамно платно на лек автомобил на улица "Ихтиман".
Поривите на вятъра бяха най-силни в 50:45 часа сутринта днес, когато бе отчетен северозападен вятър със скорост към 24 метра в секунда, или около 86 километра в час, казаха от местната хидрометереологична обсерватория.
Фондация „Проект Бузлуджа“ има разработена цялостна концепция за превръщането на бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия на връх „Бузлуджа“ от руина в световна културна дестинация. Това съобщи управителят на организацията арх. Дора Иванова.
Концепцията е разработена от международен екип с творчески ръководител проф. Уве Брюкнер.
Проф. Брюкнер от “Studio Uwe Bruekner” e архитект, сценограф, преподавател и едно от големите имена в създаването на съвременни концепции за музеи и посетителски центрове в цял свят, посочи арх. Иванова. Той е създател на над 500 проекта и е отличен с над 200 награди. Някои от неговите проекти са музеят на БМВ в Мюнхен, Посетителският център на Европейския парламент в Брюксел и Галерията на Титанкамон в Големият египетски музей в Гиза, Посетителският център на Церн в Женева. „
Заболяемостта от остри респираторни заболявания в област Ямбол е 216 на 10 000 души население, което е два пъти над средната за страната. Най-засегнати са децата до 4 години, каза директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) д-р Радостина Калчева.
До момента в региона няма доказан случай на грип, малко са и случаите на COVID-19. Циркулират основно парагрипни и риновируси. „Това са вируси, които наподобяват грип. Симптомите са хрема, висока температура, кашлица е възможно да има, болки по тялото, неразположение, отпадналост“, обясни д-р Калчева.
Заради многото случаи на болни деца от няколко седмици е засилен сутрешния филтър в детските градини. „Да не се допускат болни деца, ако има такива със симптоми, да биват връщани в дома за лечение, така че да се прекъсне процеса на предаване на заразата“, каза още тя.
Въпреки повишената
Демонстрация на доставено оборудване за гасене на горски пожари, закупено по европейски проект, се състоя днес в сградата на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) в столицата.
Оборудването е закупено по европейски проект, а общият размер на инвестицията е 169 964 169 лв.
Целта на проекта е да подобри капацитета за превенция на горски пожари и реагиране в случай на пожари, чрез осигуряване на специализирани технически средства и оборудване, както и чрез създаване на методологическа рамка за подготовка на населението за защита и реагиране, бе посочено при представянето му.
Новодоставените технически средства изброи главен комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН. Той съобщи, че до момента са доставени 1500 комплекта въздушно-дихателни апарати; 3000 бутилки; 7500 маски; 1500 спасителни качулки; 28 к
Приходите от нощувки в област Търговище през септември са 190 500 лв. Те са по-малко с 0,1 процента на годишна база, информират от Териториалното статистическо бюро – Североизток, цитирайки данни за дейността на местата за настаняване в региона.
Приходите са формирани във функциониралите общо 15 места за настаняване с десет и повече легла. Броят на стаите в тях е 331, а на леглата - 648.
Общият брой на нощувките, регистрирани през септември т.г., е 2625, или с 2 на сто по-малко в сравнение със същия месец на предходната година. Нощувките от чужди граждани намаляват с 24,1 процента, а тези от български граждани нарастват с 3,9 на сто.
С най-голям относителен дял на реализираните нощувки от чужди граждани в местата за настаняване в областта е Турция - 55,8 процента, следват Китай - 6,4 на сто и Нидерландия - 5,2 процента.
Общата заетост на л